Zdarza się, że na ubraniach wyjętych z pralki po praniu, są widoczne plamy. Jeżeli przyjrzymy im się bliżej dostrzeżemy lepką maź. Jest to znak, że pralka wymaga czyszczenia, ponieważ zgromadził się w niej osad, który brudzi odzież. Gromadzeniu się osadu sprzyja pranie w niskiej temperaturze oraz środki piorące, które nie rozpuszczają się do końca.

Można temu przeciwdziałać w prosty sposób, pralkę należy czyścić systematycznie, dzięki czemu resztki proszku, płynu do prania czy płukania nie będą się gromadzić.

Rady, jak zadbać o pralkę.

  • Po skończonym praniu nie zamykaj drzwi/pokrywy od pralki. Powinny być uchylone tak, aby zachować cyrkulację powietrza. W zawilgoconej pralce może rozwinąć się pleśń, szczególnie na kołnierzu przy drzwiach. Warto wycierać go do sucha.
  • Pojemnik na detergenty należy również pozostawić otwarty. Raz na jakiś czas trzeba go wyjąć i dokładnie wyczyścić.
  • Co kilka tygodni powinno się robić „puste pranie” w temperaturze 90°C, by było skuteczniejsze możecie do niego użyć któryś z poniższych środków:

-ocet- około 2 szklanek

-soda oczyszczona- 2 opakowania

-kwasek cytrynowy- 3 opakowania

Wybrany przez siebie środek dodajcie po prostu do dozownika na proszek.

Od siebie polecam zastosowanie naturalnych środków, bo naprawdę są w stanie wyczyścić pralkę, jeżeli nie jesteście do nich przekonani, użyjcie:

-wybielacza- około 0,5 litra wlejcie do dozownika na detergenty

-któregoś ze specjalistycznych środków do czyszczenia pralki

  • Kalina Czarnopolska

    drzwiczki zazwyczaj zostawiam otwarte, natomiast z pojemnikiem będzie problem ze względu na dziecko, które uwielbia za niego ciagnąć. Muszą koniecznie zrobić to „puste” pranie z sodą, nigdy tego nie robiłam

    • Jeżeli nie możesz zostawić otwartego pojemnika, po prostu wycieraj go do sucha po każdym praniu.