Półki w sklepach uginają się od środków do odświeżania powietrza. Spraye, odświeżacze w żelu, elektryczne, dyfuzory zapachowe, wybór jest ogromny i czasami nie wiadomo na co się zdecydować. Czasami warto się zastanowić, czy w ogóle kupować  gotowe odświeżacze, bo ich skład to czysta chemia. Można spróbować innych sposobów na przyjemny zapach w domu. Przede wszystkim należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, a dopiero później można wprowadzać do wnętrza zapachy.

Osobiście najbardziej lubię zapachowe świeczki i woski. Świeczki kupuję różne w zależności od tego, co akurat podpowie mi nos. Woski wybieram z firmy yankee candle. Ich rozmiar pozwala na częstą zmianę zapachu, mogę kupić kilka w różnych wersjach zapachowych, nie jestem zmuszona do ciągłego palenia jednego zapachu, jak to często bywa w przypadku świec. Woski palę w silikonowej foremce do muffinek, którą stawiam na górze zapachowego kominka, kiedy wosk wystygnie, łatwo mogę go wyjąć i zapalić inny. Nie brudzę przy tym kominka, nie muszę niczego skrobać. W kominku można także palić olejki zapachowe, wystarczy dodać kilka kropli do wody.

Jednym z polecanych w Internecie sposobów na ładny zapach w domu jest natarcie wnętrza piekarnika olejkiem zapachowym lub ekstraktem do ciasta, a następnie nagrzanie go. Sama osobiście nie próbowałam tej metody, ponieważ często używam piekarnika i mam obawy, czy zapach nie byłby tak silny, że przenikałby do potraw, które przyrządzam.

Innym rozwiązaniem jest natarcie żarówki olejkiem, kiedy żarówka się rozgrzeje, zapach wypełni wnętrze.

W okresie jesienno-zimowym, kiedy włączamy ogrzewanie warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza, które wiesza się na kaloryferze. Do nawilżacza dodajemy wodę z kilkoma kroplami olejku.

Na pewno kojarzycie dyfuzory zapachowe z patyczkami. Taki odświeżacz możecie przygotować samodzielnie w domu. DIY dyfuzor zapachowyBędziecie potrzebować małej szklanej buteleczki, patyczków (mogą być te używane do szaszłyków), kieliszek mocnego alkoholu, wody i oczywiście olejku zapachowego. Do buteleczki wlewacie alkohol, wodę i kilka kropli olejku, na koniec wkładacie patyczki i gotowe.

 

 

Innym sposobem na domowy odświeżacz jest wlanie wody do butelki z rozpylaczem, a następnie kilku kropli olejku zapachowego, teraz jedynie wystarczy całość wymieszać i można cieszyć się przyjemnym zapachem.

Doskonałym pochłaniaczem zapachów jest soda oczyszczona. Wystarczy wysypać sodę na mały talerzyk i wstawić do lodówki, aby wchłaniała zapachy. Innym pomysłem jest wysypanie sody do małego słoika, można go oczywiście ozdobić. Na koniec dodanie kilku kropli olejku i ustawienie, gdzieś w pomieszczeniu. Jednocześnie będzie pachnieć i pochłaniać zapachy.

Kolejną propozycją odświeżacza, który można przygotować w domu jest odświeżacz żelowy. Do jego wykonania potrzeba żelatyny, Odświeżacz żelowywody, trochę soli i barwnika spożywczego, olejku zapachowego oraz jakiegoś pojemnika, w którym odświeżacz chcemy wykonać, może to być, np. ozdobny słoiczek. Ja swój odświeżacz zrobiłam w dużej muszli, bo to odświeżacz łazienkowy. W garnku zagotujcie wodę, ja gotowałam około 300 ml, dodałam 5 łyżek żelatyny, trochę soli, kilka kropli barwnika i olejku zapachowego. Mieszankę ostrożnie przelałam do wnętrza muszli, należy poczekać kilka godzin, aż stężeje. Pozostałą część mieszanki przelałam do szklanego pojemnika po starej świeczce.

A jakie są Wasze sposoby na ładny zapach w domu?

  • Agnieszka T

    Super musze kiedyś wyprobować taki odświeżacz żelowy ‚domowej roboty’:) a o natarciu żarówki olejkiem jeszcze nie słyszałam 😮
    Zapraszam https://magia-zdobienia.blogspot.com/ 😉
    Miłego dnia:)